Ar istorija pasikartos? Įsimintiniausias Lietuvos pasirodymas „Eurovizijoje“

Ar istorija pasikartos? Įsimintiniausias Lietuvos pasirodymas „Eurovizijoje“ © wikipedia

Nuo LT United iki The Roop – prisimename įsimintiniausius Lietuvos pasirodymus „Eurovizijoje“ ir žvelgiame į 2025-ųjų prognozes.

„Eurovizija“ Lietuvoje – kur kas daugiau nei vien muzikos konkursas. Nuo debiuto 1994-aisiais, kai likome be taškų, iki šių dienų, kiekvienas šalies pasirodymas didžiojoje scenoje sulaukia milžiniško žiniasklaidos ir visuomenės dėmesio. Per beveik tris dešimtmečius Lietuva dalyvavo konkurse 25 kartus, iš jų - 16 pasirodymų pasiekė finalą. Tačiau nepaisant kiek kartų lipome ant scenos, vis dar nepasiekėme taip išsvajotos pergalės – esame vienintelė Baltijos šalis, dar nelaimėjusi „Eurovizijos“.

Visgi 2025-aisiais viltis lieka gyva. Lažybų bendrovės Eurovizija lažybos skiltyje jau vertina dalyvių galimybes, o gerbėjai spėlioja – ar galime tikėtis pergalės laurų, ar teks pasitenkinti istorijos pasikartojimu? Nereikia pamiršti, kad Eurovizijos laimėtojai dažnai pasižymi įsimintinais pasirodymais arba unikaliomis dainomis. Jei Lietuva nori išsiskirti iš kitų, reikia ne tik gero balso, bet ir originalios programos.

Jei norite būti informuoti, kaip keičiasi žmonių požiūris artėjant dainų konkursui, Eurovizija portale yra pateikiami aktualiausi duomenys ir analizės apie dalyvių pasirodymus, prognozes bei balsavimo tendencijas. „Eurovizijos“ temą kasmet aktyviai aptarinėja ir didžiausi šalies žiniasklaidos kanalai – televizijos, naujienų portalai bei kultūros apžvalgininkai, tarp jų ir LRT. Pasiruošimo „Eurovizijai“ metu netrūksta įvairių straipsnių ir interviu, nušviečiančių renginio užkulisius bei atskleidžiančių vertingų įžvalgų apie atlikėjų pasiruošimą ir publikos reakcijas.

Kol pasiruošimo darbai vyksta pilnu tempu ir šiuometiniai „Eurovvizijos“ prizo kandidatai bando įsikurti Bazelyje, panagrinėkime ryškiausius Lietuvos pasirodymus per visą šalies dalyvavimo šiame konkurse istoriją.

Įsimintiniausi Lietuvos pasirodymai

  • Skamp – „You Got Style“ (2001) – Po nesėkmingo debiuto 1994 m. ir kelerių metų pertraukos, trečias bandymas buvo sėkmingesnis. Alternatyvaus poproko grupė „Skamp“ Kopenhagoje atliko dainą, kurios tekstas buvo sukurtas anglų kalba – tai buvo naujovė Lietuvos atrankose, ir tuo pat metu pasirodymas tapo labiau suprantamas tarptautinei auditorijai. Charizmatiškasis trio (Erica Jennings, Victor Diawara ir Vilius Alesius) pelnė 35 taškus ir 13-ą vietą. Tais metais tai buvo tikra pergalė – Lietuva pagaliau įžengė į finalą.
  • LT United – „We Are the Winners“ (2006) – Bene garsiausias Lietuvos numeris „Eurovizijoje“, išsiskyręs humoru ir drąsia ironija. Šešių žinomų Lietuvos atlikėjų suburta grupė skandavo, kad jie – konkurso nugalėtojai, ir tokia drąsa pasiteisino: Atėnuose „LT United“ surinko 162 taškus bei užėmė 6-ąją vietą. Tai vis dar yra aukščiausias mūsų šalies pasiekimas. Daina tapo tikru fenomenu – net vėlesnių metų nugalėtojai spaudos konferencijose neretai traukia „We Are the Winners“ melodiją, paversdami ją savotiška skanduote.
  • 4Fun – „Love or Leave“ (2007) – Po energingo „LT United“ pasirodymo, kitais metais Lietuva nustebino visiškai kitu stiliumi. Helsinkyje grupė „4Fun“ scenoje sukūrė intymią atmosferą: vokalistė Julija Ritčik pasirinko akustišką skambesį ant scenos santūriai grodama gitara, o fone šoko šešėlių animacija. Lėta, lyriška baladė išsiskyrė iš kitų pasirodymų. Nors finale grupė užėmė tik 21-ą vietą (28 taškai), pasirodymas prisimenamas kaip meniškas ir drąsus eksperimentas.
  • Andrius Pojavis – „Something“ (2013) – Mažai kam žinomas Andrius Pojavis nustebino, kai su savo „indie“ stiliaus daina prasibrovė į finalą Malmėje. Jo kūrinys išsiskyrė paprastu bet įsimintinu priedainiu („because of my shoes I’m wearing today…“), o scenoje jis pasirodė be įmantrių efektų ar šokėjų – tik jis ir muzika. Finale Lietuva užėmė 22-ą vietą (17 taškų). Tais metais svarbiausia buvo ne rezultatas, o pasiekta simbolinė pergalė – grįžimas į finalą po pertraukos.
  • Monika Linkytė ir Vaidas Baumila – „This Time“ (2015) – Žaismingas duetas Vienoje parodė, kad „Eurovizijos“ scenoje yra vietos meilei bei humorui. Romantiškos dainos kulminacijoje – bučiniai: pabučiavo ne tik patys atlikėjai, bet ir jų pritariantieji vokalistai. Šis drąsus choreografinis sprendimas publiką nudžiugino, nors finale Lietuva liko 18-a (30 taškų). Pasirodymas įsiminė savo energija ir atlikėjų charizma, o Monikai Linkytei tai buvo sėkmingo kelio konkurse pradžia .
  • Donny Montell – „I’ve Been Waiting for This Night“ (2016) – Dainininkas Donatas Montvydas, dar žinomas Donny Montell slapyvardžiu, Lietuvos garbę gynė jau antrą kartą (pirmą kartą atlikėjas atstovavo Lietuvą 2012 m. konkurse, kur užėmė 14-ą vietą). Su moderniu pop kūriniu ir įspūdingu šou Stokholmo scenoje (įsimintiniausias momentas – atlikėjo šuolis nuo pakylos), jis pelnė 9-ąją vietą finale ir 200 taškų. Tai antras geriausias rezultatas Lietuvos istorijoje.
  • Ieva Zasimauskaitė – „When We’re Old“ (2018) – Itin nuoširdus ir jautrus pasirodymas Lisabonoje sujaudino ne tik Lietuvos žiūrovus, bet ir tarptautinę auditoriją. Ieva scenoje stovėjo basa, dainuodama apie besąlygišką meilę, o finale prie jos prisijungęs tuometinis sutuoktinis apkabinimu sukūrė vieną jausmingiausių konkurso akimirkų. Verta paminėti ir tai, kad nors daina buvo atlikta anglų kalba, paskutiniai žodžiai buvo tarti lietuviškai, kas dar labiau suasmenino kūrinį. Lietuva pelnė 181 tašką bei 12-ą vietą – solidus rezultatas, pranokęs daugelio lūkesčius.
  • The Roop – „Discoteque“ (2021) – Ryškiai geltonais kostiumais ir savitu šokiu publiką užbūrusi grupė sugrąžino Lietuvai šypsenas pandemijos metu. Grupė buvo išrinkta atstovauti šalį 2020 m. konkurse, bet jis buvo atšauktas, nors tai The Roop nesustabdė. Jų daina „Discoteque“ tapo hitu dar prieš 2021 m. konkursą, o Roterdamo finale komisijos ir žiūrovų dėka iškovojo 8-ąją vietą (220 taškų). Tai geriausias Lietuvos pasiekimas nuo 2006-ųjų, įtvirtinęs šalies gebėjimą sužavėti Europą originalumu.
  • Monika Liu – „Sentimentai“ (2022) – Pirmą kartą po beveik dviejų dešimtmečių Lietuva konkurse pristatė dainą lietuvių kalba. Džiazo ir retro diskotekos elementais žavinti Monikos Liu kompozicija įnešė į Turino sceną lietuviško nostalgijos prieskonio. Šiek tiek žaisminga, šiek tiek paslaptinga (dėl lietuviškų dainos žodžių) daina skambėjo tarsi praėjusio dešimtmečio stiliumi. Finale atlikėja užėmė 14-ą vietą, surinkusi 128 taškus – vidutiniškas, bet šalį džiuginantis rezultatas.
  • Monika Linkytė – „Stay“ (2023) – Naujausias Lietuvos pasirodymas, dar kartą įrodęs Lietuvos kūrybinį potencialą. Monikai tai buvo sugrįžimas po aštuonerių metų – šįkart jau vienai, su galingu gospel stiliaus kūriniu „Stay“. Liverpulio scenoje skambėjo ir tradiciniai lietuviškų sutartinių motyvai („čiūto tūto“), kurie sujungė senąją kultūrą su moderniu skambesiu, suteikdami dainai originalumo. Lietuva finale užėmė 11-ą vietą (127 taškai) – geriausias rezultatas nuo 2016-ųjų.

 

●      Silvester Belt – „Luktelk“ (2024) – 2024 m. Lietuvos atstovas – energingasis Silvester Belt su elektroninės muzikos kūriniu „Luktelk“. Nacionalinėje atrankoje išsiskyręs šiuolaikišku skambesiu ir tvirtu vizualiniu įvaizdžiu, jis greitai įsitvirtino favoritų gretose. Pasirodymo metu Silvester taip pat dainavo lietuviškai, ir Lietuva tapo viena iš Europos šalių kuri nebebijo į didžiąją sceną siųsti ne vien tik angliškai atliekamų dainų. Lietuva pelnė 90 taškų ir užėmė 14-ą vietą.

●       Katarsis – „Tavo Akys“ – Šiais metais į „Eurovizijos“ sceną žengs mažai žinoma grupė Katarsis, su dar viena lietuviška daina. Pasirodymas pasižymi stipriu vokalu ir energingu tempu, tačiau pats sceninis įvaizdis yra kiek santūresnis, nei tradiciniai „Eurovizijos“ pasirodymai. Patys atlikėjai pripažino, kad pasirodymas yra šiek tiek eksperimentinis, nors žada „Eurovizijoje“ gerbėjų nenuvilti.

Šių metų prognozės ir koeficientai

Ar šiemet Lietuvai pavyks pakartoti ankstesnių metų sėkmę? Kol kas prognozės – santūrios. Remiantis įvairių Eurovizijos lažybų ir analizių platformų duomenimis, mūsų šalies šansai vertinami atsargiai. Kai kurių apžvalgininkų nuomone, šiųmetis kūrinys gali būti vienas iš silpnesnių per pastaruosius metus.

Nacionalinės atrankos dažnai skiriasi nuo finalinio pasirodymo „Eurovizijos“ scenoje, kas gali pakišti koją prognozuojant laimėtojus. Bet to, neverta pamiršti, kad yra šalys kurios statistiškai daugiausia kartų laimėjo konkursą ir dažnai yra favoritės. Šiemet pergalę konkurse ekspertai prognozuoja Švedijai, kuri laimėjo net 7 kartus, o Lietuvos šansai vertinami vienaženkliais procentais.

Vis dėlto, kaip rodo kultūros naujienos, net skeptiškai vertinami pasirodymai gali nustebinti. 2018-aisiais Ievos Zasimauskaitės emocijos sužavėjo Europą – po generalinių repeticijų jos šansai lažybų reitinguose šoktelėjo tarp lyderių. Tuo tarpu, nors LT United choreografija buvo šiek tiek padrika, bendrame „Eurovizijos“ kontekste mūsų pasirodymas buvo tikrai įsimintinas. Galbūt ir šiemet Lietuva dar kartą nustebins?

Spėjant, kad laimės tokį didelį dainų konkursą, svarbu atsižvelgti į visas „sudedamąsias dalis“: šalį, dainos temą ir net atlikėją. Praeitų laimėtojų stilius dažnai būna replikuojamas ir tokioms dainoms neretai trūksta originalumo. Taigi, kuo unikalesnis pasirodymas, tuo daugiau šansų laimėti. Be to, pastaraisiais metais konkurse kiek labiau vertinamas tautinis savitumas.

Bet nepaisant visko, nereikia pamiršti, kad „Eurovizija“ – tai scena, kurioje viskas įmanoma. O kiekvienas pasirodymas – nauja proga sukurti istoriją iš naujo.

Komentarai (0)

Naujausios naujienos