Eurovizijos dainų konkurso istorija ir kultūrinė reikšmė Lietuvoje

Eurovizijos dainų konkurso istorija ir kultūrinė reikšmė Lietuvoje © Pixabay 2023-01-23 13:47

Lietuva niekada nėra laimėjusi Eurovizijos, tačiau šis konkursas pakeitė šalies popmuzikos sceną ir pačią šalį. Kaip maloniausias Europoje muzikinis konkursas čia tapo tokiu rimtu dalyku?

Lietuva Eurovizijos dainų konkurse debiutavo 1994 m. kartu su kitomis 6 šalimis. Dubline šaliai atstovavo Ovidijus Vyšniauskas su daina Lopšinė Mylimai. Tačiau tais metais Lietuvai mažiausiai pasisekė debiutantei šaliai ir finale ji surinko nulį taškų. Po nesėkmingo bandymo Lietuva pasitraukė iš konkurso iki 1999 m.

1999 m. nacionalinis transliuotojas LRT surengė nacionalinį finalą, kurio metu buvo renkamas antrasis Lietuvos atstovas. Jo metu buvo balsuojama ir per televiziją, ir žiuri, tačiau tik žiuri balsai lėmė, kad nugalėtoja tapo Aistė Smilgevičiūtė su daina Strazdas. Aistė surinko 13 taškų ir ESC finale Jeruzalėje užėmė 20 vietą tarp 23 dalyvių.

2000 m. Lietuva buvo neįleista į konkursą, nes per penkis ankstesnius konkursus surinko vieną iš penkių mažiausių balų vidurkių.

Lietuvai buvo leista grįžti į konkursą 2001 m., šaliai atstovavo grupė SKAMP, kuri finale užėmė 13 vietą. Kitais metais konkurse dalyvavo dainininkas Aivaras su daina Happy You ir užėmė priešpaskutinę vietą, o tai reiškė, kad 2003 m. Lietuva vėl buvo pašalinta iš kito konkurso. 2004 m. konkurso formatas buvo pakeistas, ir nuo to laiko Lietuva Eurovizijoje dalyvauja be pertraukų.

Geriausią rezultatą Lietuva pasiekė 2006 m., kai renginyje LT United dalyvavo su įsimintina ironiška daina We Are The Winners. LT United padėjo Lietuvai pirmą kartą nuo 2004 m., kai buvo įvestas pusfinalis, patekti į renginio finalą. Lietuva finale užėmė 6 vietą, surinkusi 163 taškus.

Po dainos We Are the Winners sėkmės Lietuva į Eurovizijos dainų konkursą išsiuntė vienus skurdžiausių savo atlikėjų ir blogiausių dainų. Atrodė, kad Eurovizija niekam nerūpėjo, o lietuviai tiesiog susitaikė su tuo, kad jų krepšinio tauta tiesiog neturi, ko jai reikia tapti muzikos čempionais, o tik sport čempionais.

Tačiau 2012 m. viskas pasikeitė, kai Donatas Montvydas atliko galingą rusų ir vokiečių kompozitoriaus Brandono Stone'o parašytą baladę Love is Blind. Po triuškinamos pergalės nacionaliniame konkurse jis pateko į tarptautinį konkursą ir pusfinalyje užėmė trečiąją vietą, o finale – 14-ąją, taip suteikdamas Lietuvai šiokį tokį pripažinimą Eurovizijoje. 

2013 m. Lietuva į finalą pateko su Andriaus Pojavio daina Something, pirmajame pusfinalyje užėmusi 9 vietą, surinkusi 53 taškus ir trečią kartą iš eilės patekusi į finalą. Finale jis su 17 taškų užėmė 22 vietą.

2014 m. Vilija į finalą nepateko, antrajame pusfinalyje užėmusi 11 vietą iš 15 dalyvių ir surinkusi 36 taškus.

2016 m. Donatas Montvydas sugrįžo į konkursą ir pasiekė geriausią Lietuvos dešimtmečio rezultatą, su daina I've Been Waiting for This Night užėmęs devintąją vietą.

2018 m. Ieva Zasimauskaitė pasiekė penktąjį Lietuvos rezultatą geriausiųjų penkioliktuke, su daina When We're Old užėmusi 12 vietą.

2021 m. Lietuva į finalą pateko su grupės The Roop daina Discoteque, pirmajame pusfinalyje užėmusi 4 vietą ir surinkusi 203 taškus. Finale The Roop užėmė 8 vietą su 220 taškų, taip pasiekdama antrą geriausią Lietuvos rezultatą iki šiol. Anksčiau The Roop buvo išrinkta atstovauti šaliai vėliau atšauktame 2020 m. konkurse su daina On Fire.

Komentarai (0)

Naujausios naujienos